Svatopetrské kování

Umělecké kovářství u Petrské věže v Praze 1

Až dodnes zaznívají v místních názvech ulic Petrské čtvrti Zlatnická, Soukenická či Truhlářská ohlasy kdysi zde provozovaných řemesel. Zároveň práce řemeslníků, zedníků, kameníků, štukatérů, truhlářů, řezbářů, kovářů či zámečníků napomáhala vytvořit během staletí svérázný obraz i této části Prahy.  To, že mnohá z těchto řemesel jsou stále živá, a že se jim lze i dnes profesionálně věnovat, chceme připomenout první přehlídkou uměleckého kovářství v Praze.

Přehlídka bude zahájena otevřením výstavy Žák a jeho mistr v úterý 17. září 2013 v 19 hodin v Galerii KusKovu, v ulici Biskupský dvůr v Praze 1. Ke zhlédnutí zde budou až do konce září 2013 vůbec poprvé v jedné expozici kované práce žáků škol a těch, kteří je na budoucí profesi připravují, tedy jejich mistrů, učitelů odborného výcviku.  Vystavovat budou společně Střední škola umělecká a řemeslná Praha 5 – Zlíchov a Střední odborná škola uměleckořemeslná, s. r. o., Praha 9.

V sobotu 28. září 2013 v době od 9.00 do 18.00 hodin se pak uskuteční první ročník Svatopetrského kování. Návštěvníci mohou sledovat při práci profesionální umělecké kováře, například při kování drobné plastiky Pavla Révaye, i žáky uměleckořemeslných škol v soutěži odborných dovedností. V parku bude instalována výstava kovaných děl významných současných uměleckých kovářů ze sbírek galerie KusKovu, kovářské firmy Hefaistos, s. r. o., z Prahy 5 a dalších samostatně vystavujících výtvarníků. Zájemci se budou moci seznámit s možnostmi studia nejen kovářství, ale i dalších uměleckořemeslných oborů, jako je umělecké truhlářství, řezbářství, čalounictví, štukatérství, zlatnictví, pozlacovačství, rytectví, keramika nebo vlásenkářství a maskérství, které střední školy vyučují.

Svatopetrské kování navazuje na tradici kovářských setkání u nás i v Evropě. V tomto směru je nejvýznamnějším dokladem letos již dvaatřicátý ročník světově uznávaného setkání uměleckých kovářů na hradě Helfštýně Hefaiston 2013. Obdobných akcí, ovšem ne s tak bohatou tradicí, je u nás celá řada. Z desítek můžeme uvést Brtnické kovadliny, Svinařské řetězení, Hamernický den v Dobřívu nebo kování v Bečově nad Teplou, které je příkladem pořádání akce tohoto typu v ulicích města. A nesmíme zapomenout na již zaniklé KraKování na hradě Krakovci, z jehož vzdělávacího konceptu Svatopetrské kování vychází.

Můžeme uvést též úspěšné akce pořádané v Evropě. Jednou z nejvýznamnějších a s mnohaletou tradicí je setkání kovářů Ferraculum v rakouském Ybbsitzu. Jde o kovářské klání, které se koná volně v ulicích města. Jeho zakladatelem byl umělecký kovář z Jihlavy Alfréd Habermann. Další významnou akcí, probíhající v ulicích historického města, je Kovářský den ve městě Gotha v Německu.

Svatopetrské kování si klade za cíl prezentovat tradiční a umělecké řemeslo v době, kdy společnost opět pociťuje potřebu připomenout, že česká řemeslná zručnost, pracovní dovednosti a tradice strojírenských odborností měly v posledních 150 letech ve světě ohlas a byly vyhledávány a ceněny.

Pořadateli akce jsou Spolek přátel Petrské čtvrti, o. s., Ing. Šimon Vondruška, Galerie KusKovu, Městská část Praha 1, Hefaistos, spol. s r.o., Praha 5, ve spolupráci se Střední školou uměleckou a řemeslnou Praha 5 – Zlíchov, Střední odbornou školou uměleckořemeslnou, s. r. o., Praha 9, Základní uměleckou školou Biskupská Praha 1, Nakladatelstvím Grada Publishing, a.s., Hospodářskou komorou ČR a Vinařstvím Petraturovi.

Ing. Šimon Vondruška
603 314 775
e-mail: simon.vondruska@seznam.cz

www.svatopetrskekovani.cz

 

 

Komentáře nejsou povoleny.